הכול על שיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים

שתלים דנטליים גרמו למהפכה בעולם רפואת השיניים. נכון להיום השתלות שיניים הם אחת הדרכים הנפוצות והיעילות ביותר לשיקום פה חסר שיניים ובלתי מתפקד. אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד ועומדים על למעלה מתשעים וחמישה אחוז וכל מי שעבר טיפולי השתלות שיניים בהצלחה מדווח על שיפור ניכר באיכות החיים, על יכולת הלעיסה, על מראה אסתטי נעים ויפה ועל הגייה ברורה וחדה.

הכול על שיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים

מהעבר להווה על שתלים דנטליים

ד"ר ברנמרק, רופא אורטופד משבדיה, עסק בקיבוע עצמות הגוף שנשברו באמצעות ברגים מתכתיים. כאשר הוא ראה שהגוף קולט את הברגים ואינו דוחה אותם, הוא ניסה את השיטה גם בתחום שיקום הפה והשאר היסטוריה. את שורשי השן שאבדה מחליפים בהצלחה ברגים העשויים ממתכת טיטניום, מתכת אצילה שהגוף אינו רואה בה גוף זר ואינו דוחה אותה.

כבר בשנות הארבעים של המאה העשרים החלו רופאי השיניים להשתמש בשתלים הדנטליים ונכון להיום, השתלים מחליפים בהצלחה את מערכת השיניים התותבות ומהווים גורם מרכזי בתחום שחזור השיניים שאבדו ושיקום הפה.

על השתלים הדנטליים נחרצים חריצים המאפשרים לרקמות הרכות שבלסת לחדור אל בין החריצים, להיטמע בהם ולהעניק לשתל יציבות.

שיקום הפה באמצעות השתלים הוא תחום המתפתח במהירות, אפשר להשתיל שן אחת, אפשר להשתיל מספר שיניים ויש שיטות השתלה ייחודיות המאפשרות להשתיל שיניים גם בפה שאין בו אפילו שן טבעית אחת. גם השיטות של השתלות השיניים מתפתחות, יש שיטות שתהליך ההשתלה מתבצע במספר מפגשים ויש שיטות המאפשרות להתחיל ולסיים את תהליך ההשתלה בטיפול אחד בלבד.

למי מתאימים שתלים דנטליים?

שיקום פה באמצעות השתלים מתאים כמעט לכל מטופל ובכל גיל. כדי לעמוד בהצלחה בטיפול על המטופל להיות בריא, עצם הלסת חייבת להיות בעלת מבנה וגודל המתאים לתנאי ההשתלה והחניכיים צריכות להיות בריאות. השתלת השיניים אינה מתאימה  למטופלים העוברים טיפול כימותרפי, לחולי סוכרת בלתי מאוזנים ולחולים הסובלים ממחלת האוסטיאופורוזיס.

כדי להצליח בטיפול יש לוודא כי עצם הלסת של המטופל היא באיכות טובה ומסוגלת לקלוט ולהטמיע בתוכה את השתלים. כאשר עצם הלסת אינה מספיק חזקה יידרש המטופל לעבור טיפולים כירורגיים מקדימים של השתלת עצם. רק לאחר שהטיפול יעבור בהצלחה יוכל הרופא להחדיר את השתל הדנטאלי אל תוך עצם הלסת.

ארבעה דברים שחשוב לדעת על שתלים דנטליים

בחירה נכונה של הרופא המטפל היא קריטית להצלחת ההשתלה. רק רופא שיניים שעבר הכשרה וצבר ידע וניסיון רב ידע לבצע השתלות שיניים בהצלחה.

להשתלת שיניים אין תופעות לוואי מיוחדות. כמו לאחר כל טיפול כירורגי, גם לאחר ההשתלה ייתכנו תופעות לוואי קלות כמו דימומים, נפיחות או כאבים קלים שאותם אפשר להרגיע באמצעות תרופות משככות כאבים. אם תופעות הלוואי חמורות ואם הן לא חולפות כעבור מספר ימים, חשוב להגיע אל מרפאת השיניים מהר לבדיקה.

טיפולי השתלות שיניים מבוצעים באמצעות הרדמה מקומית, אך יש מקרים שבהם ימליץ הרופא על הרדמה מלאה. את השתלות השיניים המתבצעות ביום אחד מבצעים בדרך כלל בהרדמה מלאה ובמקרים נוספים כמו חרדה דנטאלית גבוהה, אלרגיה לחומרי ההרדמה המקומית, נכות גופנית או נפשית המונעת ישיבה ממושכת על כיסא הטיפולים ועוד.

שיקום הפה אינו כולל רק שתלים דנטאליים. שיקום הפה כולל את כל הטיפולים המיועדים לאפשר לפה לתפקד באופן תקין וללא כאבים כמו טיפולי שורש, סתימות, ניתוחי חניכיים, כתרים, עקירות שיניים, גשרים ועוד. למטופלים שאינם מתאימים לטיפולי השתלה יציע רופא השיניים להרכיב שיניים תותבות.